Urząd Gminy Kotla

ul. Głogowska 93
67-240 Kotla

tel. 76-8318-361
      76-8318-313
fax 76-8318-308
e-mail:
gmina@kotla.pl

QR Code Infof JPG

Godziny pracy:
dzień godziny
pn  7:30-15:30
wt  7:30-17:00
śr  7:30-15:30
czw  7:30-15:30
pt  7:30-14:00

Konto bankowe
Bank Spółdzielczy we Wschowie, O/Kotla
nr: 49 8669 0001 0180 8317 2000 0043


 

Gmina Kotla Folder informacyjny

Ścieżka Leśna Dolina Ulotka JPG
 

Regionalny System Ostrzegania - aplikacja na android

Strona główna Stachuriada Stachuriada 2011 Dwudziesta pierwsza edycja Stachuriady już za nami

Dwudziesta pierwsza edycja Stachuriady już za nami

poniedziałek, 22 czerwca 2015 12:04
-

Stachuriada 2015

To niezwykłe wydarzenie ściąga co roku do Grochowic wielbicieli muzyki, poezji śpiewanej i literackiej z całej Polski. Wspaniały klimat tej imprezy tworzyło pole namiotowe, miejsca przygotowane na ogniska, duża scena, a także  cała sceneria tego miejsca. 

 

Tegoroczna Stachuriada rozpoczęła się w piątek IV Zlotem Motocyklowym sekcji Easy Rider działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Kotli. W godzinach wieczornych mogliśmy posłuchać koncertu zespołu My ubiegłorocznego laureata Przeglądu Piosenki Poetyckiej. Zaraz po nim grochowicka scena gościła formację Chmura, a następnie wspaniały występ dał zespół Cała Góra Barwinków. Na zakończenie rozegrano II Nocny Turniej Jednego Wiersza o Dym Białej Lokomotywy. Do rywalizacji o atrakcyjne nagrody przystąpiło 16. autorów z całej Polski. Decyzją jury w składzie Krzysztof Jeleń Przewodniczący, Tadeusz Kolańczyk i Piotr Mosoń zwycięstwo przypadło Jagodzie Klimali z Kulowa i do niej powędrował czek na kwotę 900 zł, drugą nagrodę zdobyła Anna Nawrocka z Zawidowa (700 zł), a trzecią głogowianka Wiktoria Pawlak (500 zł). Przyznano też dwa wyróżnienia: Annie Wierzchuckiej z Warszawy (200 zł) i Joannie Brodowskiej z Gaworzyc (200 zł). Ta ostatnia uzyskała też najwięcej głosów w plebiscycie publiczności i otrzymała nagrodę publiczności w kwocie 400 zł. Głównym organizatorem tego poetyckiego przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Grochowice Zdrój i Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kotli, koordynatorem była Barbara Kobiela oraz Stefan Górowski z Klubu 4 Batalionu Inżynieryjnego w Głogowie. Nagrody laureatom przeglądu wręczył Wójt Gminy Kotla Łukasz Horbatowski.

 

W sobotę czekał nas prawdziwy maraton artystyczny. Dzień rozpoczął się od Przeglądu Piosenki Poetyckiej „Wyśpiewać Poezję”. Po raz kolejny Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał nagrody dla laureatów przeglądu. W ręce wykonawców przekazano nagrody o łącznej wartości 12 tysięcy złotych. Jury w składzie Mirosław Grzeszczak, Katarzyna Swędrowska i Dorota Drozd po przesłuchaniu wykonawców postanowili przyznać nagrodę główną w kwocie 4 tysięcy złotych dla  zespołu „Trzy tony gruzu” z Wrocławia. Drugą nagrodę w wysokości 3 tysiące złotych  przyznano dla zespołu „Póki co” z Ząbkowic Śląskich. Trzecia nagroda w wysokości 2 tysiące złotych powędrowała do Piotra Kedziory ze Starachowic, który również otrzymał nagrodę specjalną w kwocie 1000 zł za najlepsze wykonanie utworu Edwarda Stachury. Ponadto dwa równorzędne wyróżnienia  po 750 złotych  przyznano Aleksandrowi Trąbczyńskiemu z Warszawy i Rafałowi „Żuraw” Żurawińskiemu z miejscowości Roztoki. Nagroda Jury w kwocie 500 zł została przyznana Emilii Lech z Kromolina.

Kolejną atrakcją były warsztaty malarskie i fotograficzne sfinansowane ze środków pozyskanych przez Stowarzyszenie Grochowice Zdrój z budżetu Województwa Dolnośląskiego na realizację zadania publicznego pn. „Spotkanie na polanie – Stachuriada 2015”. O godz. 13.30  rozpoczęła się parada motocykli zorganizowana przez Easy Rider sekcję motocyklową GOKiS w Kotli.

Stachuriada to również gra terenowa dla dzieci i młodzieży pn. „Śladami Stachury” przygotowana przez ZHP Głogów. Uczestnicy tej gry podążali za  informacjami dotyczącymi życia i twórczości Edwarda Stachury. Była to nie tylko świetna zabawa ale i nauka dla tych, którzy po raz pierwszy zagościli na grochowickiej polanie.

Nie zabrakło także towarzyszącej już po raz 4. Siekierezady czyli Turnieju cięcia i rąbania drewna, który odbywa się pod patronatem Nadleśnictw Głogów i Sława Śląska oraz Wójta Gminy Kotla. W turnieju udział brało pięć jednostek OSP z terenu powiatu głogowskiego. Pierwsze miejsce zajęła jednostka OSP Kotla, drugie miejsce OSP Kromolin, trzecie miejsce OSP Ruszowice, czwarte przypadło OSP Chociemyśl, a piąte OSP Grochowice. Strażacy ochotnicy zmagali się w takich konkurencjach jak rzut wałkiem, bieg na "nartach", łupanie wałka, rzut toporem do tarczy czy ścinka stojącego pala. Turniej przyciągnął wielu widzów i dostarczył sporo emocji zarówno uczestnikom jak i publiczności.

 

Sobotni wieczór to już była przede wszystkim muzyka. Na scenie wystąpili ze swoimi zespołami, najpierw Marek Gałązka, a potem Robert Kasprzycki. Były to wspaniałe występy, publiczność była zachwycona dlatego też braw nie było końca. Jednak wisienką na grochowickim torcie, który zakończył tegoroczną Stachuriadę był występ zespołu „Raz Dwa Trzy”.


Stachuriada nie odbyłaby się bez licznych sponsorów i reklamodawców dlatego w szczególności dziękujemy:

- Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego

- Powiatowi Głogowskiemu

- KGHM Polska Miedź S. A

- Fundacji KGHM Polska Miedź

- Gminie Miejskiej Głogów

- Nadleśnictwu Sława Śląska

- Nadleśnictwu Głogów

- Głogowskiemu Przedsiębiorstwu Komunalnemu SITA Głogów Sp. z o.o.

- Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji w Głogowie Sp. z o.o.

- Bankowi Spółdzielczemu we Wschowie

- Top-poligrafii s.c. Głogów

- Stowarzyszeniu Grochowice Zdrój

- Hufcowi  ZHP Głogów

- Klubowi 4 Batalionu Inżynieryjnego w Głogowie

- Sekcji motocyklowej Easy Rider 

oraz Kompleksowej organizacji imprez okolicznościowych i rozrywkowych TWIST


Patronat medialny nad imprezą sprawowali:

- Radio Elka

- miedziowe.pl

- Głogowski Portal Informacyjny

- Głos Głogowa

- TV Master

- Tygodnik Głogowski

alt
alt
Organizacja Stachuriady wymaga wiele pracy dlatego podziękowania należą się również Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Grochowicach, Radzie sołeckiej i mieszkańcom sołectwa Grochowice, strażakom ochotnikom z jednostek OSP Grochowice, Chociemyśl, Kotla, Panu Jerzemu Kłonicy oraz pracownikom GOKiS-u i Urzędu Gminy Kotla.

Mamy nadzieję, że za rok na grochowickiej polanie znowu spotkamy się w tak licznym gronie. Do zobaczenia za rok!

Relacja fotograficzna:

19-czerwiec  piatek
20 czerwiec sobota
Foto - J. Nadolski